Návod na slunotisk

1. Připravte si předměty, které chcete použít.

Přírodniny, věci, vystřižené papíry na koláž, černo-bílý negativ natištěný tiskárnou na průhlednou fólii. V případě, že použijete 3D objekty, nepoužívejte následněsklo.

 

2. Uspořádejte dle následujícíího pořadí.

Karton

Slunotiskový papír, modrou stranou navrch

Vybrané předměty uspořádané do požadované kompozice

Sklo

 

3. Vystavte slunečnímu svitu (Expozice).

Exponujte do doby, než se papír zbarví do světle šedé  bílé. Záleží na intenzitě slunečního svitu (1-15 min.). Nebo vložte do UV lampy (kratší expozice cca 1,5 min.). Nenechávejte delší dobu, po té co se papír zbarví do šedé přikryjte černou neprůhlednou obálkou.

 

4. Rychle umyjte pod tekoucí vodou.

Vymívání trvá cca 5-10min., až se obrázek zbarví do modra. Pro ukončení celé reakce, nebo pro zintenzivnění modré barvy je možné použít kysličník (peroxid vodíku). Nechte volně uschnout.

Slunotiskový papír prochází chemickým procesem, když je vystaven slunečnímu svitu (UV paprskům). Vyzkoušejte si tento pokus a objevte, jak se pod doteky paprsků objeví obrázek.

Nejlépe je vyvolávat obrázek ze slunečného dne venku či za oknem kam svítí slunce. Neotvírejte obálku dokud nejste připraveni na vyvolávání. Sluneční papíry nesmí přijít na světlo, dokud nemáte připravené vaše předměty. Dopadem světla dojde k expozici papíru.

Lze použít vše co zamezuje pronikání světla (krajka, přírodníny, hračky, nástroje, písek, listy, výstřižený papír, provaz…) Zajímavý efekt docílíte poloprůsvitnými předměty (kolečka pomeranče, květ máku, gáza, hedvábí..).

Slunotisk také vyvolá jakýkoliv negativ. Fotografii v počítači musíte upravit, tak aby jste vytvořily negativ, a ten ve Vami zvolené velikosti vytiskly na přiloženou průhlednou fólii. Doporučujeme vyisknout 2 kopie a položit přesně na sebe, aby černá plocha byla opravdu neprůstupná pro sluneční paprsky. Podrobný návod naleleznete uvnitř výrobků!

 Taktéž je možné použít černý centrofix a kreslit přímo na přiloženou fólii. Mějte na paměti, že černé plochy blokují sluncě a budou na výsledném obrázku bílé. Plochy co nejsou zakryté, budou na konečném obrázky modré.

 

Dozor dospělé osoby je doporučen. Výrobek je pro děti bezpečný! Doporučujeme při vymývání pracovat v rukavicích.

Zpět do obchodu