Návod na odlitky

Postup vytvoření formy na odlitky nožiček

Zde se dozvíte, jak vyrobit formu na odlitky nožiček. Materiál na výrobu formy pro sádrové odlitky rozmíchejte se studenou vodou v poměru 60 g prášku na 210 ml vody. Prášek vždy sypte do vody. V míse intenzivně míchejte po dobu 30 sekund tak, aby se prášek úplně rozpustil (vytvoření hrudek nevadí).

Během této fáze má směs fialovou barvu. Pro případ, že by hmota byla moc hustá, dolijte trochou vody a promíchejte. Pozor, příprava musí proběhnout rychle, protože směs velic záhy tuhne! Poté směs pro výrobu formy na 3D odlitky nalijte do dostatečně velkého plastového kelímku (předem zkontrolujte, aby plastový kelímek byl dostatečně velký, tak aby se odlévaná dětská nožička nedotýkala stran či dna kelímku). V této fázi by směs na formu pro odlitky měla mít růžovou barvu. Jestliže směs budete míchat delší dobu než 30 sekund, nebo pokud použijete vlažnou vodu, doba tuhnutí se adekvátně zkrátí. Následně nožičku ponořte do hmoty tak, aby se nikde nedotýkala stěn nádoby, a nechte ji ve směsi cca 60 sekund, dokud hmota neztuhne. V této fázi by měla hmota být stále růžová a bude pomalu bělat.

3D odlitek se fixuje ve fázi bílé barvy hmoty, což jsou maximálně dvě minuty od doby promíchání. Prstem zkontrolujte na povrchu, zda hmota pro výrobu formy na odlitky již dostatečně vytvrdila, pokud ano, můžete nožičku pomalým tahem vytáhnout. Nebojte se, hmota je dostatečně pružná! Formu na 3D odlitky je třeba použít k vylití odlévacím práškem okamžitě, tj. do dvou hodin.


Postup výroby 3D odlitku nožičky – odlití do formy

Smíchejte odlévací prášek na výrobu sádrového odlitku asi v poměru  75 g na 50 ml vody tak, aby Vám vznikla hladká hmota, hustá  podobně jako těsto na palačinky. Miskou s rozmíchaným odlévacím  práškem zaklepejte o stůl, abyste se zbavili všech bublinek v hmotě, a  poté pomalu vlijte část hmoty do již připravené formy na výrobu 3D  odlitků. Aby bylo zaručeno, že odlévací prášek vnikne do všech zákoutí  uvnitř formy, je nutné, abyste pomalými krouživými pohyby nakláněli  formu do různých směrů. Odlévací prášek nechte ve formě na odlitek ztuhnout na teplém a suchém místě.

Po ztvrdnutí cca. za 40 minut vyjměte odlitek z formy. Pro případ, že by 3D odlitek nešel vyjmout, můžete formu lehce nožem naříznout. Případné jemné nerovnosti na hotovém výrobku je možné lehce retušovat ostrým nožem. Pokud se na hotovém odlitku přeci jen objevila nějaká bublinka, nezoufejte. Rozmíchejte trochu odlévacího prášku s vodou a opatrně dokápněte. Po zaschnutí jemně vyretušujte nožem. A odlitek dětské nožičky je hotov!

Postup pro upevnění odlitku do dózy

Zkontrolujte,jestli se Váš odlitek dětské nožičky vejde do dózy a případně zbruste. Připravte si odlévací prášek dle návodu výše (viz. Postup výroby 3D odlitku – odlití do formy). Umístěte Váš 3D odlitek do dózy a zalije připravenou hmotou. Nechte důkladně vyschnout.

Bezpečnost

Vyhněte se vdechnutí jemného prášku. Po vyjmutí odlévané nožičky z formy nezapomeňte příslušnou nožičku omýt ve vlažné vodě s mýdlem. Při vniknutí do očí vymyjte oči čistou vodou. Při spolknutí prášku vypijte velké množství vody. Pokud dětí budou chtít vyrábět sádrové odlitky samy, je nutný dohled dospělé osoby.

Zpět do obchodu